Csípő műtét utáni első időszak egyik fő szempontja a biztonság. Vannak úgy nevezett “tiltott mozdulatok” (melyek a protézis ficamához vezethetnek).
Fontos, hogy megtanuljuk az alapszabályokat és azokat következetesen alkalmazzuk a mindennapos tevékenységeink során.
A szöveteink gyógyulását a megfelelő terheléssel tudjuk leginkább segíteni, a nem megfelelő terhelés visszavetheti a gyógyulás folyamatát. A csipőprotézis utáni rehabilitációs programban általában az első 6 hétben részterhelést engedélyez az operáló orvos. Bizonyos esetekben ettől eltérnek. Ha nem emlékszik, mit mondott ezzel kapcsolatban az orvosa, nézze meg a zárójelentést, azon általában rajta van.
FONTOS: A VÉGTAG TERHELHETŐSÉGÉT MINDIG AZ OPERÁLÓ ORVOS HATÁROZZA MEG!
A résztelhelés azt jelenti, hogy az érintett végtagra a gyógyulás ezen időszakában csak egy (néha pontosan megadott) részét vihetjük a testsúlyunknak. Ezt figyelmbe kell venni mind a gyógytorna gyakorlatoknál, mind a mindennapos feladatainknál. Ennek biztosításához járáskor segédeszközöket használunk, általában járókeretet, könyökmankót, hónaljmankót, botot vagy rollatort.
A lépcsőn járás járókerettel illetve hónaljmankóval nagyon nehézkes lenne ezért nem ajánljuk. De ha mégis valami miatt szüksége lenne ezekre erről itt olvashat többet.
Vannak, olyan speciális helyzetek, amikor semmilyen terhelést nem enged még meg az operáló orvos, akkor nagyon fontos, hogy személyes, az Ön állapotára beállított, segítséget kapjon gyógytornásztól, ez lehet akár online is.
Magyar nyelvű betegeknek készült filmek:
Petz Aladár Megyei Oktató Kórház győri gyógytornász kollégák összeállítása a lépcsőn járásról
https://www.youtube.com/watch?v=cUSlNhSZksQ